Sodabrood met karnemelk | Foodblogswap
Het is alweer ruim 2 jaar geleden dat ik voor de maandelijks Foodblogswap iets uit mocht kiezen van het blog van Willeke, a.k.a. Mamma’tje van alles. In augustus 2018 maakte ik een werkelijk overheerlijke yoghurttaart met een laagje bramen- en frambozengelei. En afgelopen oktober, toen zij van mijn blog mocht kiezen, ging ze voor een wel heel bijzonder baksel: mud hen bars! Wel grappig, want die maakte ik al 4 jaar geleden en stiekem was ik ze alweer een beetje vergeten. Daar is zo’n swap dus ook goed voor, om weer herinnerd te worden aan je oudere recepten. Voor mijn swap van november besloot ik iets te maken wat al best wel lang op mijn to-bake-lijstje stond en gelukkig had Willeke dit recept op haar blog staan: sodabrood met karnemelk.
Brood zonder kneden
Het toch wel grootste voordeel van een sodabrood is het feit dat je niet hoeft te kneden en ook dat je niet hoeft te wachten tot het deeg tig keer heeft gerezen. Bij dit brood meng je alle ingrediënten door elkaar en daarna kun je het meteen bakken in je voorverwarmde oven. Perfect voor mij, want ik bedenk me vaak pas (te) laat dat ik zin heb in versgebakken brood. En ook al neem ik me elke week voor om echt bezig te gaan met de wetenschap die brood heet, toch kom ik er helaas in de praktijk niet aan toe. Alleen al om die reden is zo’n snel brooddeeg ideaal! En daarnaast is het ook nog eens onvoorstelbaar lekker! Maak je geen zorgen om de karnemelk, want deze zorgt er alleen voor dat de baking soda zijn werk kan doen. Dit rijsmiddel heeft namelijk zuur nodig om geactiveerd te worden. Je proeft de karnemelk niet terug in het eindresultaat.
Slowfoody-twist
Deze ronde van de Foodblogswap is mijn twist wel erg minimaal. Ik wilde namelijk zoveel mogelijk recht doen aan het oorspronkelijke recept van Willeke. En dus heb ik alleen andere bloem gebruikt en de hoeveelheden iets veranderd, zodat mijn jongens genoeg brood konden eten. Het tijger-effect dat Willeke kreeg op haar brood is een beetje terug te zien in mijn versie, maar helaas niet zo prachtig als bij haar. Hopelijk lukt het me een volgende ronde wel, want dit brood gaat zeker vaker gebakken worden hier!

Sodabrood met karnemelk
Ingrediënten
- 500 gram Tarwebloem (T65) broodmeel
- 5 gram baking soda
- 5 gram zout
- 440 ml karnemelk + extra voor bestrijken
Instructies
- Verwarm de oven voor op 220 graden (200 hetelucht). Leg een vel bakpapier in een ovenbestendige (gietijzeren) braadpan, zodat de bodem en zijkanten bedekt zijn.
- Weeg de droge ingrediënten af en roer ze goed door elkaar. Voeg de karnemelk toe en roer dit er met een houten lepel door heen. Zo gauw zich een bal deeg vormt, kun je stoppen met roeren. Hoe minder je het deeg bewerkt, hoe luchtiger het brood wordt.
- Leg het deeg in de beklede braadpan en doe de deksel erop. Bestrijk de bovenkant van het deeg met een beetje karnemelk. Zet de pan eerst een half uur in de voorverwarmde oven en haal de deksel er dan vanaf. Laat het brood dan nog 15 tot 20 minuten bakken.
- Om te controleren of het brood gaar is prik je met een thermometer in het midden van het brood. Als de kerntemperatuur 90 a 95 graden is, is het gaar. Haal de pan uit de oven en leg het brood op een taartrooster om af te koelen. Snijd in plakken en serveer!
Heerlijk ik heb dit brood vandaag gemaakt heel mooi recept dankjewel 😊