Ovenschotel | Bloemkool en macaroni
Om maar meteen met de deur in huis te vallen: ik ben niet zo’n fan van aardappel, groente en vlees. Dat zul je hier thuis dus ook echt nooit op tafel zien staan. Ik ben er niet mee opgegroeid en ben er eerlijk gezegd ook niet heel erg gek op. In ieder geval niet de traditionele manier van het AVG’tje. Want je kunt die drie-eenheid natuurlijk op vele manieren klaarmaken. Neem nou bijvoorbeeld de bloemkool. De ‘standaard’ wijze om deze te bereiden is koken en daarna er wat nootmuskaat over te raspen en/of er een wit sausje overheen te gieten. Dat vind ik persoonlijk dus echt heel erg zonde, want deze groente is echt een multifunctioneel pareltje in de keuken! Zoals in deze ovenschotel, waar de bloemkool een hoofdrol inneemt naast de simpele elleboogjes-macaroni. Samen zijn ze een topcombinatie waar je alleen maar heel erg gelukkig van kunt worden.
Mac and Cheese
Eigenlijk is dit een soort Mac and Cheese, maar dan een veel gezondere versie. Want: veel minder kaas en ook minder pasta doordat er dus bloemkool doorheen zit. De basis van dit recept komt van Jamie Oliver. Ik zag het een keer langskomen in zijn 30 Minute Meals op televisie en wilde het diezelfde avond nog proberen. De eerste keer maakte ik het helemaal volgens zijn recept. Uiteraard is het door de jaren heen een echt Slowfoody-recept geworden waarbij ik dingen heb toegevoegd en weggelaten. Zo is het een absolute favoriet geworden bij mijn jongens waar ze vaak om vragen. Ik durf het om deze reden dan ook zeker wel een kindvriendelijk gerecht te noemen. Zelf voor kinderen die misschien niet zo gek zijn op bloemkool. Want de combinatie van bloemkool en macaroni en de overige ingrediënten maakt het gewoon onweerstaanbaar. Beloofd!
Vlees of vegetarisch
Zoals ik al aangaf, heb ik de laatste jaren het recept steeds meer aangepast. De ene keer bak ik spekjes uit, die ik dan door de bloemkool en macaroni heen roer. Het liefst gebruik ik echter gekookte kipreepjes die je gewoon in de koeling van de supermarkt vindt, naast de hamblokjes en spekjes. Die zijn namelijk niet zo overheersend in smaak, maar geven toch iets extra’s aan de ovenschotel. Wil je liever vegetarisch? Kan ook! Vervang de reepjes kip dan door bijvoorbeeld reepjes oesterzwam of zongedroogde tomaatjes.
En dan nu het recept!

Ovenschotel bloemkool en macaroni
Ingrediënten
- 1 bloemkool
- 200 gram macaroni (elleboogjes)
- 125 ml crème fraiche
- 200 ml slagroom
- 200 gram gekookte kipreepjes (gerookte kip kan ook)
- 50 gram panko (paneermeel)
- 2 tl oregano
- 30 gram Parmezaanse kaas
- olijfolie
- zout en peper
Instructies
- Verwarm de oven voor op 180 graden en vet een ruime ovenschaal in met boter of olie.
- Verdeel de bloemkool in roosjes en was deze. Doe ze in een ruime kookpan, samen met de macaroni en water en kook dit tot de macaroni gaar is. Giet goed af.
- Roer de crème fraiche en slagroom door de bloemkool en macaroni heen en breng op smaak met zout en peper. Roer dan ook de reepjes kip er doorheen. Proef en breng op smaak met zout en peper. Schep dit mengsel in de ingevette ovenschaal.
- Meng in een kommetje de panko met de oregano en geraspte Parmezaan. Roer er een eetlepel olijfolie doorheen en verdeel het daarna over de bovenkant van de ovenschotel
- Zet de ovenschaal in de voorverwarmde oven voor 20 tot 25 minuten tot de bovenkant goudbruin is. Serveer met een lekkere salade.
Makkelijk recept en snel klaar. Wij vonden het een origineel recept en echt heel erg lekker! Ik ga het maken voor Kerst.
Hi Vanessa,
Wat leuk om te horen!
Deze staat hier ook zeker om de week wel op het menu. Blijft een favoriet 🙂
Groetjes,
Hilde